Łatwy zwrot towaru
Kup na raty
PIKO 96650 Wagon osobowy typ 120A PKP
Długość pociągu: 283 mm
Skala: H0
Epoka: V (od 1990 do 2007)
120A to wagon osobowy używany przez Przewozy Regionalne. Przez kolejarzy i miłośników kolei zwany bonanza.
Został skonstruowany w 1972. Wagony według tego projektu były produkowane w Państwowej Fabryce Wagonów we Wrocławiu. Zastosowano w nich szereg rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych już w EN57. Skierowane zostały do obsługi ruchu lokalnego na liniach niezelektryfikowanych, w których liczba podróżnych była za mała, by stosować pojemne wagony piętrowe typu Bhp, a za duża dla wagonów motorowych np. SN61, chociaż stosowano je także jako doczepne do SN61. Obecnie można je zobaczyć w pociągach lokalnych najczęściej za lokomotywą SP32, SU42 i SU45 lub jako wagon doczepny do autobusu szynowego. Część została przebudowana na wagony do przewozu rowerów.
Niektóre wagony tego typu były budowane na eksport do Rumunii. Oprócz podstawowej wersji drugiej klasy występują tam wagony z pierwszą klasą, pierwszej i drugiej klasy, a nawet barowe.
Wagony 120A były początkowo malowane na oliwkowo, tak jak inne wagony osobowe PKP. Pod koniec lat osiemdziesiątych zostały przemalowane na zielono-biało, tak jak inne wagony osobowe drugiej klasy, a barwę tę noszą do dziś. Te wagony, które są stosowane jako doczepne do szynobusów, zostały przemalowane w barwy analogiczne do szynobusów. Barwy oliwkowe przywrócono zaś w składach ciągniętych przez parowozy na trasie pomiędzy Wolsztynem a Poznaniem.