Darmowa dostawa od 990,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co lepsze PIKO czy ROCO? - różnice między produktami

2018-10-12
Co lepsze PIKO czy ROCO? - różnice między produktami

Porównanie torowisk Roco i PIKO, skala H0 1:87


Dwaj najwięksi producenci torowisk do modeli kolejek, to firma Roco i PIKO. W ofercie każdej z nich znajdziemy torowiska w skali H0 1:87, będące jednymi z najczęściej wybieranych. Skala 1:87 mówi nam o tym, że torowisko zostało 87 razy pomniejszone w stosunku do oryginału. W tych przypadkach, odległości pomiędzy szynami wynoszą 16,5 mm, podczas gdy w rzeczywistości jest to 1435 mm dla kolei europejskich. Proporcje zostały zachowane również przy pozostałych wymiarach.

Wysokość torów a producent taboru

Zasadniczo, na pierwszy rzut oka torowiska Roco i PIKO H0 1:87 są do siebie bardzo podobne. Pierwsze różnice można dostrzec dopiero po bliższym przyjrzeniu się. Ta najbardziej znacząca to różne wysokości szyn:

• Wysokość szyn Roco – 2,1 mm
• Wysokość szyn PIKO – 2,5 mm

Różnica wydaje się minimalna, ale przy niektórych modelach może naprawdę decydować o możliwości ich poruszania się po torach. Dlatego – przynajmniej w teorii – rozsądniejszym wyborem wydaje się zakup torów wyższych, firmy PIKO. Ewentualny nadmiar torów można zawsze w prosty sposób zredukować, np. przez szlifowanie papierem ściernym. Dorobienie dodatkowych dziesiątych części milimetra dla szyn Roco, jest już wyraźnie trudniejsze.

Oferta torowisk Roco i PIKO – rodzaje podkładów

Niewątpliwie firma Roco oferuje większą liczbę odmian torowisk do swojego konkurenta PIKO. W ofercie posiada bowiem dwie podstawowe serie: GeoLine i RocoLine. Torowiska GeoLine zostały wyposażone w podkładki z tworzywa sztucznego, tworzące nasypy. Od spodu można je podkleić korkiem lub gumą, dla jeszcze lepszego tłumienia hałasów i drgań. Torowiska RocoLine to podstawowy model torów, mocowanych na podkładach. Odpowiednikiem w firmie PIKO są torowiska serii A Gleiss. Różnica polega na tym, że tory Roco są mocowane na podkładach drewnianych, natomiast PIKO na drewnianych lub betonowych – do wyboru.

Niezależnie od dokonanego wyboru, obie firmy oferują produkty o najwyższej jakości, które są ze sobą kompatybilne w łączeniu, pamiętać jednak należy o różnicach w wysokości torowisk. 0,4 mm robi wielką różnicę szczególnie dla starszych modeli taboru, które mając wyższe obrzeża kół, będą mogły się poruszać na wyższych torach PIKO.
pixel